°


Jakub Małkiński

Spór o referendum w Konstancinie

28 maja w Konstancinie odbędzie się referendum w sprawie tzw. „wielkiej Warszawy”. Władze gminy nie zdecydowały się na rezygnację z głosowania mimo wycofania kontrowersyjnego projektu ustawy z Sejmu. Zdaniem lokalnych struktur PiS to przykład marnotrawienia publicznych pieniędzy.

Referenda w tej sprawie miały odbyć się także w Piasecznie i Lesznowoli. Tam radni postanowili o ich odwołaniu, ze względu na fakt, że ustawa w proponowanym kształcie została zdjęta z sejmowej agendy. Jedyną gminą w naszym regionie, gdzie mimo wszystko mieszkańcy zagłosują w tej sprawie, jest Konstancin-Jeziorna.

Lokalny PiS wydał oświadczenie, w którym krytykuje władze gminy. – Komitet Prawa i Sprawiedliwości w Konstancinie-Jeziornie wyraża zdecydowany sprzeciw wobec braku wycofania się przez Radę Miejską w Konstancinie-Jeziornie z uchwały dotyczącej referendum na temat metropolii warszawskiej. Wyrażamy ubolewanie, że zgodnie z zapowiedziami władz miejskich nasza gmina nie planuje uchylenia przedmiotowej uchwały – czytamy w stanowisku nadesłanym do naszej redakcji przez Sergiusza Muszyńskiego, radnego powiatu piaseczyńskiego i szefa PiS w Konstancinie. W stanowisku czytamy także: – Pragniemy zwrócić uwagę, że projekt ustawy metropolitalnej został wycofany z parlamentu na skutek przeprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość konsultacji społecznych. W związku z powyższym, organizowanie przez Burmistrza i Radę referendum na temat projektu, który już nie istnieje, traktujemy jako marnotrawienie pieniędzy publicznych i wyraz daleko posuniętej niegospodarności władz gminy.

O odniesienie się do tych zarzutów poprosiliśmy Kazimierza Jańczuka, burmistrza Konstancina. – Uważam, że PiS manipuluje, a referendum jest konieczne. Dorobiliśmy się dobrej samorządności w naszej gminie, mieszkańcy decydują tu o wszystkim, mają bezpośredni dostęp do radnych i burmistrza. To dobry porządek i powinien być utrzymany. Z powodów politycznych PiS chciał dokonać zmiany nie pytając mieszkańców i to opinia społeczna spowodowała, że pomysł okazał się nieracjonalny i chwilowo został wycofany. Więc uważamy, że to święte prawo mieszkańców, aby wypowiedzieć się w referendum, a świętym prawem polityków jest to uwzględnić – zaznacza włodarz gminy.

A jakie jest Wasze zdanie na temat referendum i argumentów obu stron? Piszcie w komentarzach i mailach na skrzynkę kontakt@wprpiaseczno.pl


REDAKCJA
kontakt@wprpiaseczno.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz