°


biblioteka-piaseczno.pl

Ścieżka historyczna Józefosławia

Historię trzeba pielęgnować. Mieszkańcy Józefosławia będą mogli dotrzeć do korzeni swojej miejscowości i odkryć najważniejsze wydarzenia. Na tej podstawie powstanie ścieżka historyczna Józefosławia.

Za projekt odpowiadają Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław i Biblioteka w Józefosławiu. Swego czasu miejscowość znajdowała się pod zaborem pruskim i nazywała się Ludwigsburg. – Obok Józefosławia podobne kolonie powstały m in. w Nowej i Starej Iwicznej. W kolejnych latach tereny te były częścią Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego (w ramach zaboru rosyjskiego). Jednakże ludność pochodzenia niemieckiego pozostawała na tych terenach Józefosławia aż do 1944 r. – czytamy na stronie gminy Piaseczno.

Skoro ścieżka już powstanie, to... warto wybrać się na spacer. W ramach oddzielnego projektu lokalna biblioteka planuje cykl historycznych wędrówek. Ale najpierw ścieżka. – W ramach projektu zostaną przygotowane tabliczki informacyjne do umieszczenia przy starych poniemieckich „ostańcach” (wstępnie zidentyfikowano 6 takich domów) oraz 3 większe tablice informacyjne u wylotów głównych ulic z wizerunkami starych map Józefosławia oraz krótkim rysem historycznym – poinformował piaseczyński urząd.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz