°


lesznowola.pl

Rajd „Szlakiem Naszej Historii”

Historię można poznawać na wiele różnych, a przy tym i ciekawych sposobów. Najlepszym tego dowodem jest Rajd „Szlakiem Naszej Historii” im. por. hm. Jana Cierlińskiego, który w najbliższą sobotę (22 kwietnia) odbędzie się już po raz 32. Udział w nim mogą wziąć również mieszkańcy gminy Lesznowola.

Rajd pozwala dzieciom, młodzieży, ale i dorosłym poznać historię II wojny światowej. Dla wielu osób jest to fantastyczna przygoda. Hasło tegorocznego rajdu brzmi: „ Armia Krajowa - Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego – Największa konspiracyjna armia w czasie II wojny światowej”. Uczestnicy będą mieli szansę poczuć się niczym odkrywcy, którzy pielęgnują pamięć i docierają do ważnych miejsc.

W rajdzie mogą wziąć udział mieszkańcy gminy Lesznowola. Zbiórka 22 kwietnia o godz. 9.00 na Górkach Piaskowych w Magdalence. Historyczną wędrówkę może popsuć pogoda. – Zapoznałem się z prognozą i wszystko wskazuje na to, że będzie badać. W związku z tym rodzice mogą nie puścić dzieci na rajd. W ubiegłym roku mieliśmy blisko 300 uczestników, ale była ładna pogoda – mówi nam Andrzej Hoffman, opiekun rajdu.

Uczestnicy mają okazję odkryć ważne miejsca na terenie gminy, poznać historię osób walczących o wolność ojczyzny oraz oddać im cześć. – Uczestnicy tworzą patrole minimum pięcioosobowe. Każdy dostaje listę miejsc, należy do nich dotrzeć pieszo bądź na rowerach. W podanej lokalizacji uczestnicy spotkają osobę, która opisze im historię miejsca. Istotna jest rola kombatantów, którzy przedstawiają swoje przeżycia. Niestety, jest ich coraz mniej – przedstawia Hoffman.

Rajd to dowód na to, że pamięć o historii nadal trwa. Odgrywa on również ważną rolę edukacyjną wśród młodszych pokoleń. – Na mecie uczestnicy opisują miejsce, które najbardziej zapadło im w pamięć. Rajd zainicjowali kombatanci, bierze w nim udział wiele miejscowości. W sobotę odbędzie się on już po raz 32 – zaznacza opiekun rajdu w gminie Lesznowola.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz