°


wpr24

Prezes i wiceprezes banku usłyszały zarzuty

Była prezes Zofia K. i była wiceprezes Zofia W. Banku Spółdzielczego w Lesznowoli trafiły w ręce policji i stanęły przed prokuraturą. Pierwsza odpowie za próbę przekupstwa prokuratora, druga – za przywłaszczenie 900 tys. zł.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości, które wykazały kontrole w banku. Chodzi m.in. o wytworzenie nieprawdziwej dokumentacji bankowej. Według prokuratury zarząd BS w Lesznowoli „dopuścił się nienależytej staranności przy udzielaniu kredytów i monitorowaniu ich spłat a także nie stosował się do zasad ostrożności określonych przepisami ustawy Prawo bankowe”.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową była już wiceprezes nieistniejącego już Baku Spółdzielczego w Lesznowoli Zofia W miała przywłaszczyć z bankowej kasy aż 900 tys. zł. – Zarzuca się jej też wytworzenie nieprawdziwej dokumentacji bankowej – podała rzecznik prokuratury regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Fałszywa dokumentacja miała służyć wiceprezes do udzielania określonych pożyczek, głównie mieszkaniowych i konsumpcyjnych oraz podrabianie podpisów innych osób. W 2010 r. wiceprezes miała nakłaniać inną osobę do złożenia w banku podrobionych dokumentów potrzebnych do uzyskania pożyczki mieszkaniowej, a w latach 2013 i 2014 wspólnie z innymi osobami „przymykała oko” przy ocenie zdolności kredytowej i bez opinii analityków udzieliła kredytów na kwotę 5,1 mln zł.

Natomiast była prezes banku Zofia K. próbowała przekupić prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie nieprawidłowości w BS w Lesznowoli. Łapówka, którą chciała wręczyć to 200 tys. zł.

–  Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, podjęta zostanie decyzja w przedmiocie środków zapobiegawczych - podkreśliła rzecznik prok. Zabłocka-Konopka. Dodała, że sprawa ma wielowątkowy charakter, badane są wszystkie wątki dotyczące ujawnionego procederu, a także ustalana jest rola poszczególnych osób.

Czyny zarzucane byłej wiceprezes zagrożone są karą pozbawienia wolności od 5 lat albo karą 25 lat pozbawienia wolności, a byłej prezes – od roku do 10 lat.
 


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz