°


GDDKIA

Podpisali umowę na budowę A2 do obwodnicy Mińska

GDDKiA planuje rozbudowę autostrady w kierunku wschodnim. Umowa na projekt i budowę A2 od węzła Lubelska w Warszawie do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

12 lipca Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 r. Na liście znalazła się autostrada A2 prowadząca w kierunku Terespola. A dodatkowo w ciągu trzech lat ma powstać nowa przeprawa przez Wisłę w Warszawie w ramach budowy kolejnego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Limit finansowy wspomnianego Programu Budowy Dróg Krajowych został zwiększony ze 107 mld zł do 135 mld zł.

Za kilka lat jadąc Południową Obwodnicą Warszawy (trasa S2) będziemy mogli dojechać nie tylko do ul. Puławskiej w Warszawie, ale i przeprawić się przez Wisłę w kierunku węzła Lubelska. Wojewoda mazowiecki już pod koniec maja wydał zezwolenie na budowę nowego mostu. Kilka dni temu wykonano kolejny krok w stronę inwestycji. Drogowcy podpisali umowę na projekt wraz z budową niespełna 15-kilometrowego wyżej wymienionego odcinka drogi. Zadanie wykona firma Polaqua Sp. z o.o. z Wólki Kozodawskiej. Koszt? Nieco ponad pół miliarda złotych. 

Jaki będzie zakres prac? – Zakresem obejmować będzie budowę dwujezdniowej autostrady wraz z drogami obsługującymi ruch lokalny, przebudowę istniejących dróg gminnych i powiatowych związaną z wykształceniem nowego układu komunikacyjnego, budowę MOP I oraz Obwodu Utrzymania Autostrady (OUA). W podstawowym zakresie robót znajdzie się również przebudowa infrastruktury kolidującej z autostrada jak i budowa nowej. Autostrada wyposażona zostanie w niezbędne  urządzenia ochrony środowiska takiej jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne – czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nieco więcej wiadomo też o parametrach drogi. Pojawią się dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu po 3,75 m z rezerwą pod trzecie pasy ruchu. Kiedy rozpoczną się i zakończą prace drogowe? – Prace projektowe i roboty – 29 miesiące od daty rozpoczęcia tj. od 25.07.2017 r. Ostateczny termin przekazania inwestycji do użytkowania zaplanowano na czerwiec 2020 r. – informuje GDDKiA.

Sam węzeł Lubelska wybuduje za 190 mln zł konsorcjum firm TPF Sp. z o.o. oraz TPF Getinsa Eurostudios S.L. Będzie to węzeł dwupoziomowy łączący Południową Obwodnicę Warszawy, czyli trasę S2 ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy (S17), a także z autostradą A2. Obiekt ten umożliwi ruch w kierunku Terespola (A2), Białegostoku (docelowo S8), Lublina (docelowo S17) oraz w stronę zachodniego węzła Konotopa. Węzeł również ma powstać do 2020 r. 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz