°


Jakub Małkiński

Pieniądze w rękach sołectw

Coraz więcej samorządów za pomocą budżetu obywatelskiego włącza mieszkańców w proces zmiany otaczającej ich przestrzeni. Lesznowola postanowiła pójść inną drogą. Część środków z budżetu gminy trafia do dyspozycji sołectw.

Budżet obywatelski daje mieszkańcom pole do popisu. W ramach procedury przygotowawczej mogą zgłaszać swoje pomysły, które następnie są weryfikowane i trafiają pod głosowanie, a najlepsze do realizacji. Każda z gmin przygotowuje na ten cel określone środki. W Piasecznie zarezerwowano 1,4 mln zł, zaś w Konstancinie-Jeziornie 1 mln zł. Ale budżet obywatelski nie funkcjonuje we wszystkich gminach. 

Są również inne możliwość uczestnictwa mieszkańców w kształtowaniu otaczającej ich przestrzeni. Za przykład może posłużyć tu Lesznowola. – W gminie Lesznowola bardzo dobrze funkcjonuje zasada dedykowania części środków budżetu gminy do dyspozycji sołectw, które w oparciu o uchwały zebrań wiejskich decydują na jakie cele te pieniądze przeznaczać – wyjaśnia nam Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli.

Budżet obywatelski może okazać się krzywdzący dla części mieszkańców. Dlaczego? – Przy budżecie obywatelskim nie mamy pewności, że środki finansowe trafią do każdego sołectwa. Może się np. zdarzyć, że projekty będą realizowane tylko w jednej części gminy, gdzie zamieszkują bardziej aktywni mieszkańcy, którzy mają czas i możliwości na stworzenie własnego projektu budżetu. Tymczasem gmina Lesznowola każdego roku przeznacza środki finansowe do dyspozycji wszystkich sołectw. O ich przeznaczeniu decydują mieszkańcy danego sołectwa podczas zebrania wiejskiego – przedstawia wójt Batycka-Wąsik.

Sołectwa należycie wywiązują się ze swoich obowiązków. W 2016 roku w ramach zadań inwestycyjnych wykonano m.in. ścieżkę pieszo-rowerową w Lesznowoli, Wilczej Górze i Władysławowie, projekt wodociągu w Mrokowie czy też wyposażono świetlicę wiejską w Zgorzale. – W 2016 roku przeznaczono łączna kwotę 1 039 016 zł, w tym  508 115  zł na wydatki bieżące  i  530 901 zł na wydatki majątkowe – podaje wójt Lesznowoli.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz