°


konstancinjeziorna.pl

Otwarto Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego w Konstancinie

Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny mogą zapoznać się z historią życia i twórczości wybitnego polskiego twórcy. W willi Świt przy ul. Żeromskiego 4 powstało Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny.

Zgodnie z ostatnią wolą pisarki i malarki Moniki Żeromskiej – córki Stefana Żeromskiego, nieruchomość i pamiątki po ojcu zostały przekazane Fundacji na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim. Celem fundacji jest utrzymanie Domu i Ogrodu Stefana Żeromskiego w Konstancinie w stanie, w jakim zostały przekazane na własność fundacji oraz upowszechnianie wiedzy o życiu i twórczości pisarza.

23 listopada ubiegłego roku radni Konstancina-Jeziorny podjęli uchwałę, na mocy której utworzono muzeum prowadzone przez Konstanciński Dom Kultury przy współpracy z fundacją. Inwestycja została zrealizowana z myślą o mieszkańcach, do celów edukacyjnych, kulturalnych oraz promocyjnych.

Budynek powstał w 1913 roku. W zabytkowej willi Świt przy ul. Żeromskiego 4 obecnie można podziwiać m.in. gabinet Stefana Żeromskiego, pierwsze wydania książek pisarza, pamiątki rodzinne oraz przedmioty codziennego użytku. Żeromscy spędzali w willi okres letni i wczesną jesień. Pisarz uwielbiał spędzać czas wolny w konstancińskim ogrodzie.

Muzeum otwarto wiosną tego roku. Willę można zwiedzać bezpłatnie w środy, soboty i niedziele, w godz. 10-16 (dni bezdeszczowe). 


Aleksandra Szczepańska
kontakt@wprpiaseczno.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz