°


Archiwum

O jubileuszu w Hugonówce

W tym roku Konstancin-Jeziorna świętuje 120. rocznicę powstania miasta oraz 100-lecie Uzdrowiska Konstancin. Z tej okazji 18 maja w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się konferencja „Dziedzictwo Konstancina-Jeziorny”. Wstęp wolny.

Miejsce elit kultury i sztuki – tak w dwudziestoleciu międzywojennym mówiono o Konstancinie. Powstały tu liczne wille i pałacyki w modnych stylach. Na terenie Konstancina mieszkali m.in. Stefan Żeromski, Wojciech Kossak czy Wacław Gąsiorowski. Korzenie miasta sięgają roku 1897 roku. Jego nazwa podchodzi od imienia hrabiny Konstancji z Potulickich Skórzewskiej, która w spadku otrzymała fragment terenu wydzielonego z dóbr oborskich. W 1969 roku doszło do administracyjnego połączenia kilku miejscowości, w wyniku którego powstał Konstancin-Jeziorna. Warto również wspomnieć o uzdrowiskowym charakterze miasta.

W tym roku Konstancin obchodzi dwie istotne rocznice: 120-lecia miasta i 100-lecia uzdrowiska. Są zatem powody, aby świętować i odkrywać meandry historii. Najbliższa okazja już 18 maja w konstancińskiej Hugonówce. O 10.00 zaplanowano konferencję „Dziedzictwo Konstancina-Jeziorny”, która zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza będzie poświęcona historii miasta, druga zaś dotknie kwestii uzdrowiska i tematów leczniczych.

Dla mieszkańców to znakomita szansa na odkrycie wielu ciekawostek na temat Konstancina. Wśród prelegentów m.in. Hanna Kaniasta, Tadeusz Koss, dr Hanna Szaflik, dr Joanna Żurowska oraz dr Paweł Baranowski.

Wstęp na konferencję „Dziedzictwo Konstancina-Jeziorny” jest wolny.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz