°


archiwum

Mammobus pojawi się w Konstancinie

20 lipca w Konstancinie-Jeziornie pojawi się mammobus. Kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne.

Jaki nowotwór jest najczęściej wykrywany u kobiet? Według szacunków, w krajach rozwiniętych jeden na cztery przypadki zachorowań to rak piersi. Ale z chorobą można walczyć. Aby obrona była skuteczna należy wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Obecnie mammografia to jedna z najlepszych metod wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. Badanie to, daje szansę na wykrycie bardzo małych guzków, nawet kilkumilimetrowych, a nawet tzw. zmian bezobjawowych – zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.

– Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, a także nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym – czytamy na stronie NFZ.

Aby je przeprowadzić pacjentka musi rozebrać się do pasa. Samo badanie trwa kilka minut i polega na wykonaniu czterech zdjęć – po dwa ujęcia każdej piersi – w podstawowych dwóch projekcjach, górnej i dolnej oraz skośnej. W czasie badanie pierś zostaje ułożona na stoliku aparatu mammograficznego, a następnie dociśnięta do urządzenia przy pomocy przeźroczystej płytki. Ucisk nie uszkadza piersi, ani nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, natomiast pomaga uzyskać wyraźniejszy obraz piersi.


Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach.

Mammobus pojawi się 20 lipca, aleja Wojska Polskiego 3 w Konstancinie-Jeziornej, w godzinach 9.00-17.00 (Mammo-Med).


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz