°


wpr24

Kolejne zarzuty dla kierownictwa banku

Prokuratura Rejonowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości do jakich dochodziło w Banku Spółdzielczym w Lesznowoli. Kierownictwo banku usłyszało kolejne zarzuty.

W maju bieżącego roku była prezes Zofia K. i była wiceprezes Zofia W. Banku Spółdzielczego w Lesznowoli trafiły w ręce policji i stanęły przed prokuraturą. Pierwsza odpowie za próbę przekupstwa prokuratora, druga – za przywłaszczenie 900 tys. zł.

Okazuje się jednak, że to nie jedyne występki kierownictwa banku. – Była prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Lesznowoli, która pełniła tę funkcję już od lat 90-tych, podejrzana jest o niezgodne z prawem działania, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami spośród kierownictwa banku, które podejmowane były w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zarzuty stawiane podejrzanej obejmują świadome przyjęcie, jako zabezpieczenia udzielonych pożyczek mieszkaniowych, weksli własnych z podrobionym podpisem osoby fikcyjnej, która miała być stroną określonych umów. W ten sposób podejrzana przywłaszczyła sobie mienia wielkiej wartości w postaci powierzonych środków pieniężnych Banku Spółdzielczego w Lesznowoli w łącznej kwocie ponad 7 milionów złotych. Prokurator zarzucił podejrzanej oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości oraz przestępstwo łapownictwa menedżerskiego – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

W toku śledztwa ustalono, że podejrzana wprowadziła w błąd jedno ze zgromadzeń misyjnych i sprawiła, że członkowie zgromadzenia w sposób niekorzystny zarządziło majątkiem w wysokości 1,3 mln zł. Była prezes przyjęła również łapówki w kwocie 600 tys. zł. Dodatkowo Zofia K. odpowie za niedopełnienie obowiązku dokonania prawidłowej oceny zdolności kredytowej, uznanie podrobionego zaświadczenia o zatrudnieniu, zaniechanie uzyskania od kredytobiorcy zabezpieczenia pożyczki hipotecznej.

W popełnianiu przestępstw prezes banku pomagały inne osoby. – Obszerny materiał dowodowy, jaki został zebrany w sprawie nieprawidłowości w Banku Spółdzielczym w Lesznowoli, pozwolił na ogłoszenie zarzutów już 14 osobom. Wśród nich są między innymi: była prezes i była wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Lesznowoli, byli członkowie zarządu tego banku oraz osoby pozostające z nimi w kontaktach towarzyskich. W sprawie dokonano zabezpieczeń majątkowych na poczet naprawienia szkody oraz grożącej kary grzywny, stosując je w stosunku do dwóch podejrzanych na łączną kwotę 7 milionów 874 tysiące 300 złotych. – dodają prokuratorzy.

Prokuratura podkreśla, że sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.


Anna Sołtysiak
anna.soltysiak@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz