°


Archiwum Jerzego Duszy/piaseczno.eu

Kaplica w Piasecznie dobrem kultury ojczystej

Dwójka mieszkańców Piaseczna stworzyła projekt Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w Piasecznie „Chyliczkach” dobrem kultury ojczystej. Powód: zachowanie kaplicy jako chrześcijańsko – historycznego dziedzictwa miasta oraz ojczyzny.

Autorzy projektu, Państwo Grażyna i Michał Dębscy postulują o finansowe wsparcie i pomoc zakonnicom świeckim, Instytutowi Świeckiego Życia Konsekrowanego Służebnic Najświętszego Serca Jezusa – Posłanniczek Maryi oraz zachowanie sakralnego przeznaczenia kaplicy.

Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej od 1902 roku mieści się w budynku Platerówki w parku miejskim w Piasecznie. Wewnątrz budynku znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej będący darem z Jasnej Góry. Wizerunkowi Maryi przypisuje się cud uzdrowienia pewnej uczennicy, której na skutek wypadku w 1898 roku groziła amputacja ręki. W sąsiedztwie obrazu znajdują się liczne wota ufundowane przez uczennice szkoły w Chyliczkach i  przez osoby cudownie uzdrowione. Z tego powodu oblicze Matki Bożej Częstochowskiej nazwano Panią Chyliczkowską.

 Ponadto w kaplicy znajdują się relikwie Św. Honorata Koźmińskiego – założyciela zakonów bezhabitowych, ręcznie haftowane ornaty, lichtarze oraz pamiątki po bł. biskupie Jerzym Matulewiczu, którego w 1987 roku w poczet błogosławionych wyniósł Św. Jan Paweł II – wymienia autorka projektu Grażyna Dębska.


Aleksandra Szczepańska
kontakt@wprpiaseczno.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz